جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۰

انتقال تكنولوژي و توليد مشترك، محور همكاري ايران و اروپا

1396/8/24

موافق قديري در ديدار با عضو هييت رئيسه فدراسيون توليدكنندگان خوراك دام اروپا پيشنهاد داد:

انتقال تكنولوژي و توليد مشترك، محور همكاري ايران و اروپا

عضو هیئت رئیسه فدراسیون تولیدکنندگان خوراک دام اتحادیه اروپا به همراه تعدادی از اعضای این فدراسیون به تهران سفر کرده است پس از بازدید از مراکز تولید شیر، گوشت و تخم مرغ کشورمان و همچنین چند کارخانه تولید خوراک دام، صبح دیروز با مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران دیدار کرد.

موافق قدیری در این نشست گفت: حضور شما و هیات همراه نشان‌دهنده عزم جدی برای توسعه همکاری‌ها بین اتحادیه اروپا و ایران  در بخش خوراک دام ، طیور و آبزیان است.

موافق قدیری  افزود: بعد از برجام همکاری‌های خوب و مثبتی بین ایران و اتحادیه اروپا در بخش های مختلف بخش کشاورزی علی الخصوص مکمل و مواد افزودنی خوراک دام آغازشده و آینده روشنی را برای توسعه روابط دو طرف در این زمینه پیش‌بینی می‌کنیم.

به گفته موافق قدیری زمینه‌های همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا متنوع  است و آموزش، تکنولوژی، مواد افزودنی، مکمل، ماشین آلات می‌تواند محور همکاری‌های دو طرف قرار بگیرد.

او ادامه داد: در دو سال گذشته هم همکاری‌های خوب و مثبتی به‌ویژه در زمینه انتقال تکنولوژی و تولید مشترک خوراک دام بین ایران و اتحادیه اروپا ایجادشده و ادامه این همکاری‌ها می‌تواند نتایج ملموسی را در آینده نزدیک داشته باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با تأکید بر موضوع بازاریابی برای محصولات ایرانی در بازارهای اروپایی و منطقه ای گفت: ما نیازمند حمایت و کمک اتحادیه اروپا برای رسیدن به بازارهای جهانی در عرصه محصولات پروتئینی و انواع خوراک دام، طیور و آبزیان هستیم؛ همچنین روش‌های تولید و تجارت ما هم شدیداً به دانش و تکنولوژی‌های روز دنیا نیاز دارد و امیدواریم از کمک این فدراسیون در این زمینه‌ها بتوانیم استفاده کنیم.

موافق قدیری در ادامه بر  اهمیت همکاری‌های آموزشی میان ایران و اتحادیه اروپا تأکید کرد و گفت: آشنایی تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دامی و خوراک دام ما با استانداردهای اروپایی نیز می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های خوب دوطرفه باشد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران سرمایه‌گذاری مشترک بین اتحادیه اروپا و ایران را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در حوزه های بسیاری امکان سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد به‌ویژه در زمینه خوراک دام و تولید مشترک دو طرف می‌توانند کل بازار وارداتی یک و نیم میلیون تنی منطقه اطراف ایران را تحت پوشش قرار دهند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران افزود: سفر هیئت رئیسه فدراسیون فدراسیون تولیدکنندگان خوراک دام اروپا به تهران سرآغاز دور جدیدی بر همکاری‌های بخش خصوصی ایران و اتحادیه اروپا در بخش خوراک دام خواهد بود و ما آمادگی داریم همکاری جدیدی در زمینه کشاورزی با اتحادیه اروپا داشته باشیم.

قدیری بر لزوم انعقاد تفاهم‌نامه‌ای مشترک بین دو طرف تأکید کرد و گفت: با توجه به زمینه‌های متنوع و چشم‌اندازهای آینده همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا به ویژه در حوزه ایمنی و امنیت غذایی، بخش خصوصی ایران آمادگی دارد تا همکاری‌ با اتحادیه اروپا را در قالب یک برنامه جامع مشخص ادامه دهد.

عضو هیئت رییسه فدراسیون تولیدکنندگان خوراک دام اروپا نیز در این دیدار گفت: ما علاقه‌مند به توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران هستیم. ما میدانیم که در این چند سال ظرفیت زیادی برای همکاری‌های مشترک در تولید خوراک دام با ایران بوجود آمده است.

خانم کریستینا دو سوزا گفت: بعد از جلسه رئیس فدراسیون تولید کنندگان خوراک دام اتحادیه اروپا با رئیس انجمن صنایع خوراک دام ایران در ایتالیا، این فدراسیون در حال برنامه ریزی جهت انعقاد تفاهم نامه همکاری و نحوه اجرای توسعه همکاری های ایران و اروپا می باشد.

وی تاکید کرد: تولید خوراک دام در اروپا مبتنی بر ترکیبی از دانش، مهارت ها، روش ها و سنت های مرتبط با ماهیگیری، دامداری، فرآوری و خوردن غذا است.

او با استقبال از صحبت‌های رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در مورد تولید مشترک ایران و اتحادیه اروپا و ارسال تولیدات به بازارهای کشورهای همسایه‌ ایران گفت: ایران می‌تواند برای اتحادیه اروپا هاب منطقه و مرکز توزیع باشد؛ ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

رئیس انجمن خوراک دام پرتغال ادامه داد: در بازدیدهایی که در این چند روز از کارخانجات خوراک دام، دامداری ها و مرغداری های ایران داشتیم به پیشرفت های ایران در صنعت دام و طیور پی برده ایم و می توانیم بگوییم که امروز فصل جدیدی از توسعه تجارت و تولید را میتوان در دامپروری ایران دید.

از نکات قبال توجه اینکه در این جلسه صمیمانه دو میهمان ویژه آقای فیل هوگان -کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا - و جرزی پلیوا – مدیر بخش کشاورزی اتحادیه اروپا- نیز حضور داشتند.

فیل هوگان با اشاره به دیدارهای خود با وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اقلامی مانند ماهی قزل‌آلا

شترمرغ آزادانه از ایران به اتحادیه اروپا صادر شوند. همچنین مقرر شده است از سال 2018 واردات محصولات گوشتی اتحادیه اروپا به ایران آزاد شود.

کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا با استقبال از توسعه همکاری‌ها میان انجمن خوراک دام ایران و فئراسیون تولیدکنندگان خوراک دام اتحادیه اروپا گفت: باید از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کرده و نتایج مذاکرات را خیلی زود عملیاتی کرد؛ مردم باید اثرات این مذاکرات را ببینند.