جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱

اعلام دلیل گرانی شدید فرآورده های دامی

1396/10/3

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت:امروز علی رغم افزایش جمعیت، اما تولیدات محصولات پروتیینی به اندازه سال ١٣٩٠ بوده زیرا مصرف اینگونه محصولات به دلیل کوچک شدن سفره مردم و کاهش یافتن درآمد سرانه کاهش یافته است.

مجيد موافق قديري رييس انجمن صنايع خوراك دام، طيور و آبزيان ايران در خصوص دليل نوسانات شديد قيمت نهاده هاي دامي و محصولات پروتييني همچون شير، گوشت و تخم مرغ در گفت و گو با خبرگزاري خبرآنلاین گفت: تجربه های شکل گرفته در امر تنظیم محصولات دامی از سال ها قبل بیانگر آن است که بواسطه مشکلات جدی و ساختاری در امر تنظيم بازار کشور، دولت در لحاظ کردن ملاحظات مربوط به تولید کنندگان شير، گوشت و تخم مرغ و مصرف کنندگان، اولویت را به تولیدکنندگان اين قشر نداده است و در فرآیند های تصميم گيري و تخصيص منابع، برای حل معضل گرانی و تنظيم بازار، بخش وسیعی از منابع کشور صرف اجرای ساز و کارهای سهل الوصول از جمله واردات بی رویه محصولات می شود، بدون اینکه در کنار آن یک اراده جدی برای رویارویی با این مشکلات ریشه دار و ساختاری تدارک دیده شده باشد.

او ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد امروز با وجود موجودی مناسب بيش از ٦٠٠ هزار تن ذرت در مبادي جنوبی كشور و حجم زيادي از واردات ديگر نهاده های دامی از جمله جو و کنجاله سویا وجود تعادل بین عرضه و تقاضا، به صورت دوره ای بازار این محصولات، متاثر از برخي مسائل با مشکلات و نوسان شديد قیمت مواجه شده است که این امر مهمترین علت افزایش قیمت فرآورده های دامی از ابتدای سال تاکنون بوده است. 

رييس انجمن صنايع خوراك دام، طيور و آبزيان ايران تاكيد كرد: امروز علی رغم افزايش جمعيت، اما توليدات محصولات پروتييني به اندازه سال ١٣٩٠ بوده زيرا مصرف اينگونه محصولات به دليل كوچك شدن سفره مردم و كاهش يافتن درآمد سرانه كاهش يافته است.

موافق قديري تصريح كرد: تولید در بخش دامپروری ایران به دلایل گوناگون ایام پرتلاطمی را سپری می کند. در چنین شرایطی کاملا طبیعی است که تولید کننده و سیاست گذاران اقتصادی در تشخیص اولویت ها و انتخاب جهت گیری ها در معرض سرگردانی و رفتارهای متناقض قرار گیرند.

وي ادامه داد: از سوی دیگر شرایط اقتصادی حاكم بر كشور، ضعيف شدن دلار در برابر ديگر ارزها مخصوصاً يورو، افزايش قيمت هاي جهاني برخي نهاده هاي دامي منجمله ذرت دامي به ميزان ميانگين ٥ درصد نسبت به يك ماه قبل، افزايش قيمت دلار، افزايش هزينه هاي حمل و نقل، افزايش هزينه هاي بانكي و نحوه اجرای سیاست های اجرایی و تنظیم بازار سبب می شود که جهت گیری های صحیح و کارآمد تولیدکنندگان با طیفی از چالش های تصمیم گیری در عرصه سیاست گذاری مواجه شود.

او افزود: برداشت های گوناگون از قانون در کنار سلیقه ای بودن اجرای قانون، تولید را از دریافت سهم قانونی خود محروم کرده است. در چنین فضایی و در چارچوب اقتصادی سیاسی و رانتی، قاعده رفتاری مسلط آن است که صدای مولد ها و تولیدکنندگان کمتر شنیده می شود و این اراده غیر مولدهاست که معمولا می تواند خود را بر سیاست گذار تحمیل کند.

رييس انجمن صنايع خوراك دام، طيور و آبزيان ايران تصريح كرد: گرانی های اخیر فارغ از هرگونه نگاه جناحی برآمده از سیاست های نادرست اقتصادی است. گرانی شدید فرآورده های دامی نشان دهنده وجود اختلال در زنجیره تولید فرآورده های دامی است. به نظر می رسد اراده جدی برای رویارویی با مشکلات ریشه دار و ساختاری و حتی نگرانی در خصوص تامین نهاده های تولید در بخش دامپروری، ولو برای کوتاه مدت مشاهده نمی شود. 

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران با طرح اين سوال که آیا با فضای حاکم بر بخش تولید صنايع دام، طيور و آبزيان در سال ها و ماه هاي اخير می توان انتظار داشت که تولید و قیمت مطابق نظر سیاستگذار اقتصادي انجام گیرد، گفت: طبیعتاً نباید انتظار دشت که با دستور، قیمت های داخلی کاهش یابد. هیچ واردكننده و تولید کننده ای که هزینه های آن کاهش پیدا نکرده باشد کالای خود را کمتر از حد معمول نمی فروشد چرا که ورشکستگی پایان تلخی برای او رقم خواهد زد. 

موافق قديري اظهار داشت: خروجي بندر جنوب از روزی ١٥ هزار تن به سمت روزی ٨ هزار تن آمده است و اين نشان دهنده كاهش مصرف، افزايش هزينه هاي انبارداري، افزايش خواب سرمايه، افزايش ريسك سرمايه گذاري و... خواهد بود. بنابراين بازرگانان عرصه واردات نهاده هاي دامي نيز به طور اجبار به افزايش قيمت ها روی مي آورند.

رييس انجمن صنايع خوراك دام، طيور و آبزيان ايران تاكيد كرد: رويه اي كه در ساختار اقتصادي كشور منجمله انقباضي عمل كردن بانك ها و افزايش بيش از ٣٠درصدي زيان نرخ تبديل يورو به دلار در بين واردكنندگان نهاده هاي دامي در يك سال وجود دارد و البته افزايش شدت بيماري آنفلوآنزاي پرندگان، كاهش قيمت نهاده هاي دامي به دلايل فني كه اشاره كردم دور از ذهن است و البته اگر كاهش يابد مقطعي است و پايدار نخواهد بود.

اين فعال اقتصادي اعلام كرد: امروز ميانگين قيمت كنجاله سويا ١٨٢٥ تومان و قيمت جهاني در مبادي ورودي جنوبي كشور ٣٧٠ دلار بود. همچنين ميانگين قيمت جو دامي در بنادر شمال و جنوب ايران به ترتيب ٩٦٠ و ٩٣٠ تومان و ميانگين قيمت جهاني آن ٢٠٢ دلار بود. ضمن اينكه ميانگين قيمت ذرت دامي در بنادر شمال و جنوب به ترتيب ٩٦٠ و ٩٢٠ تومان و ميانگين قيمت جهاني ٢١٥ دلار است.